خواص مکانیکی frp
خواص مکانیکی frp و مشخصات فنی آن
آوریل 19, 2022
استفاده از frp برای مقاوم سازی
استفاده از frp برای مقاوم سازی ستون و تیر ساختمان های بتنی
می 7, 2022

مراحل مقاوم سازی ساختمان چیست و روند کار چگونه است؟

مراحل مقاوم سازی از آغاز تا پایان شامل تقویت هر نوع ساخت و ساز است که کار آسانی نیست و احتمالا به تلاش و سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد.اگرچه ساخت و ساز ساختمان به زمان زیادی نیاز دارد و کار خسته کننده ای است، اما نتیجه آن برای ما دارایی دائمی است. روند کار مقاوم سازی ساختمان مسکونی یک کار سیستماتیک است که توسط افراد ماهر انجام می شود..

صفر تا صد فرآیند ساخت و ساز ساختمان 

با توجه به نیاز روز افزون مردم به کیفیت بالا برای ساختمان ها، تشخیص سازه و مقاوم سازی ساختمان ها یکی از پروژه های ضروری در صنعت ساخت و ساز است. منظور از فن آوری آرماتوربندی ساختمان بتنی استفاده از علم و اقدامات تقویتی معقول برای بهبود ایمنی و دوام سازه های ساختمانی بتنی است. استفاده عادی از ساختمان ها و افزایش طول عمر بر اساس تایید و تشخیص مقاومت سازه های بتنی اصلی ساختمان را تضمین می کند. 

تقویت سازه ساختمان شامل تقویت مشکلات در فرآیند ساخت و ساز، اصلاح و تقویت عملکرد اولیه ساختمان، به طوری که عمر مفید ساختمان را افزایش دهد می شود.

مراحل به کار رفته در مقاوم سازی ساختمان  از ابتدا عبارتند از.

الف. مراحل قبل از ساخت

  • جستجوی کمک فنی
  • برآورد هزینه ها و بودجه 
  • اخذ مجوز از مقامات مربوطه
  • بررسی روبنا – ستون.

ب. در طول مراحل ساخت و ساز ساختمان

۱-آماده سازی سایت یا کار تسطیح

۲-حفاری و PPC

۳-فنداسیون

۴-تیر یا دال ازاره

۵-روبنا ستون

۶-آجرکاری 

۷- شکاف های پنجره روی درب

۸- طبقه دال یا سازه سقف

۹- قاب بندی و تثبیت پنجره و درب

۱۰-برق و لوله کشی

۱۱- تکمیل بیرونی

۱۲- تکمیل تراس و سقف

۱۳- پایان های داخلی

۱۴-چوب کاری و یراق آلات

۱۵-عایق رطوبتی

۱۶-کار نقاشی

مراحل زیر مراحل ساخت و ساز ساختمان را به صورت گام به گام آورده شده است

الف. مراحل پیش ساخت (فاز – اول)

۱٫ به دست آوردن زمین یا قطعه

این مهم ترین مرحله در ساخت و ساز ساختمان است. مکان ساختمانی را که برای اهداف ساخت و ساز ساختمان مناسب تر است جستجو کنید. هنگام انتخاب زمینی که تمام امکانات مورد نظر در نزدیکی آن وجود دارد و باید عاری از همه مسائل مربوط به زمین باشد، مراقب باشید.

 پیشنهاد می‌شود قبل از خرید زمین یا زمین، از طریق تحقیق آنلاین یا کمک گرفتن از بنگاه‌های املاک یا افراد ذیربط در مورد هزینه مؤثر آن، اطلاعات قبلی را جمع‌آوری کنید.

مراحل مقاوم سازی ساختمان ها

 

 

۲٫ اخذ کمک فنی

پس از انتخاب زمین مناسب برای ساخت و ساز، از یک معمار حرفه ای برای ایجاد طرح های ساختمانی کمک بگیرید و از مشاوره او استفاده کنید. یک معمار بر اساس نیاز ساختمان، تعداد آپارتمان ها، مغازه ها بر اساس نیاز و بودجه شما نقشه ای را آماده می کند.

سپس پس از مشورت معمار با یک مهندس سازه برای جزئیات آرماتورهای مورد استفاده، عمق فونداسیون شما، اندازه سنگریزه مورد استفاده، عرض ستون و غیره اعمال می گردد.

۳٫ تهیه برآورد و بودجه

مراحل مقاوم سازی ساختمان شامل مقدار زیادی مصالح و بودجه است. پس از اتمام برنامه ریزی و جزئیات سازه، این جزئیات به برآوردگر ساختمان منتقل می شود. برآوردگر ساختمان مقدار مواد مختلف کار را تخمین زده و یک برگه چکیده تهیه می کند که هزینه ساخت ساختمان را نشان می دهد.

 

فرآیند ساخت و ساز ساختمان چیست؟

فرآیند ساخت عناصر مختلف یک ساختمان در محل ساخت و ساز را فرآیند ساخت و ساز ساختمان می نامند. ساخت ساختمان دارای مراحل مختلفی مانند برنامه ریزی، طراحی، آماده سازی محل، ساخت پایه پی، ساخت ستون، تیر و دال، گچ کاری و تکمیل کار می باشد.

مراحل مقاوم سازی ساختمان 

برای مقاوم سازی ساختمان بتن مسلح در منازل، تونل ها، تاسیسات باغ و غیره مورد نیاز است. اولین نیاز ساختمان ها ایمنی است. 

بنابراین، صرف نظر از اینکه مفهوم طراحی ساختمان ها چیست و ساختار ساختمان ها چگونه تغییر می کند، بتن به عنوان یک ماده اساسی ضروری است و توجه به مقاوم سازی و ایمنی سازه های ساختمانی بتن آرمه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ساختمان های صنعتی و عمرانی کنونی ساختمان های زیادی وجود دارد که بیش از ۳۰ سال از آنها استفاده می شود. 

عوامل زیادی آنها را محدود می‌کنند و بسیاری از ساختمان‌های بتنی درجات مختلفی از خطرات ایمنی بالقوه را دارند. 

علاوه بر این، برخی از ساختمان ها به دلیل مشکلات طراحی، ساخت و مدیریت مهندسی، ایمنی ساختمان را به خطر می اندازند. 

هنگامی که شرایط زیر در یک ساختمان رخ می دهد، ساختمان باید به موقع بازرسی و مقاوم سازی شود. 

 

روند کار مقاوم سازی ساختمان 

روند دنبال شده برای مقاوم سازی ساختمان شامل تأیید طراحی برای اجزای ساختاری ساده تا نسبتاً پیچیده و اتصالات بین اجزا می باشد.

معمولا از روش های تحلیلی و محاسباتی برای تجزیه و تحلیل رفتار سازه و به دست آوردن نتایج برای تأیید طراحی استفاده می شود تا داوران و مدیران پروژه در مؤسسات دولتی یا سرمایه گذاران قادر باشند:

  • بررسی های انتقادی در مورد کاربرد و اجرای مواد FRP در پروژه های ساختمانی را انجام دهند.
  • روند ساخت و ساز را دنبال کنند و نقاط بحرانی را در پروژه هایی که نیاز به توجه ویژه دارند بشناسند.
  • با کمک مشاوران و تصمیم گیرندگان بینش روشنی در مورد زمان استفاده از FRP به جای مصالح ساختمانی کلاسیک به دست آورند.

 

روند کار در شرکت بیکران سازان چگونه است؟

پس از گذراندن دوره، مهندسان سازه و معماران شرکت بیکران سازان  با استفاده از مزایای مقاوم سازی ساختمان ها با توجه به مصالح سنتی در پروژه های زیرساختی و ساختمانی و در عین حال اطلاع از محدودیت هایی که برای کاربردهای خاص وجود دارد به شما کمک می کند انتخاب های آگاهانه ای از طیف گسترده ای از مواد مختلف مقاوم سازی ساختمان و فرآیندهای مناسب را برای یک برنامه خاص انجام دهید.

 

مزایای دنبال کردن مراحل مقاوم سازی ساختمان 

– پیروی از مراحل مقاوم سازی ساختمان به طراحان فرصت هایی برای طراحی خلاقانه و آزاد ارائه می دهند.

– شرکت های ساختمانی می توانند از کاهش وزن مصالح به عنوان مثال بهره مند شوند و روندکار مقاوم سازی را با کاهش هزینه های فونداسیون، تجهیزات بالابر و غیره تجربه کنند.

 

جمع بندی

مقاوم سازی ساختمان فرایندی ضروری در ساخت و ساز است که در آن آرماتورهای فولادی به دلیل مزایای منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر مواد تقویت کننده یک انتخاب تقویت کننده است که عبارتند از: فولادهای زنگ نزن به راحتی قابل حمل و جوش که در مقایسه با فولادهای گالوانیزه و روکش شده می توانند در هنگام نصب آسیب و سایش را تحمل کنند.

برای کسب اطلاعت بیشتر درمورد انواع روش های تقویت ساختمان می توانید مقاله انواع راه های مقاوم سازی بتن کم مقاومت را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *