مقاوم سازی فونداسیون با frp
مقاوم سازی فونداسیون با frp چگونه است؟
فوریه 6, 2022
مقاوم سازی دال بتنی
راه‌های مقاوم سازی دال بتنی کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند
فوریه 21, 2022

مقاوم سازی با ژاکت بتنی 

مقاوم سازی با ژاکت بتنی تکنیکی است که بیشتر برای تقویت ستون های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و با بتن ریخته‌گری شده در محل یا اغلب با شاتکریت ساخته می‌شود. 

این روش شامل افزودن یک لایه بتن مسلح به شکل ژاکت با استفاده از آرماتورهای فولادی طولی و اتصالات فولادی عرضی در خارج از محیط است. 

در طول عمر یک ساختمان، ممکن است به دلیل وقوع زلزله، برخورد شدید، آتش سوزی، انفجار و موقعیت‌هایی که شامل تغییرات در عملکرد ساختار می‌شود، تقویت با ژاکت بتنی مورد نیاز باشد.

 

ژاکت بتنی چیست؟

ژاکت بتنی فرآیند تقویت ستون‌های ضعیف است که در طی یک دوره زمانی به دلیل شرایط نامساعد جوی یا به دلیل نگهداری ضعیف سازه خراب شده اند. از دیگر دلایل نیاز به تقویت ژاکت بتنی، در مرحله ساخت می‌توان به اشتباهات طراحی، کم بودن میزان بتن و اجرای نامناسب ستون ها اشاره کرد. 

این فرآیند مقاوم سازی، برخلاف هر کار دیگری که در آن از عناصر فولادی استفاده می‌شود، نیاز به کار تخصصی ندارد. سادگی این فرآیند هر شرکتی را قادر می‌سازد تا آن را به راحتی انجام دهد. این روش معمولا به صورت زیر انجام می‌شود: 

 

۱٫ اضافه شدن آرماتور طولی و لنگر به ستون

در این روش تقویت ژاکت بتنی، استحکام ستون افزایش یافته و بار به طور یکنواخت توزیع می‌شود. در این روش، هدف کلی، ایجاد ستون‌های جدید یا حداقل تقویت ستون‌های موجود است. برای تقویت با ژاکت بتنی میتوان میلگردهای فولادی تقویت کننده طولی را به ستون موجود متصل کرد. 

 

مقاوم سازی ژاکت بتنی

 

۲. قرار دادن میله‌های فولادی طولی ژاکت بتنی در دال

در صورت نیاز به مقاوم سازی طبقات با ژاکت بتنی، باید سوراخ‌هایی در دال ایجاد شود تا به میله‌های فولادی طولی ژاکت اجازه نفوذ از طریق آن داده شود. 

در مورد سازه‌های دارای دال، اجرای این روش آسان بوده و هیچ ایرادی ندارد، اما در سازه‌های دارای تیر، به علت وجود میلگردهای فولادی میانی، باید از میلگردهای فولادی طولی فقط در گوشه‌ها استفاده کرد. 

 

۳. تقویت سطح رابط

آماده‌سازی مناسب رابط برای ایجاد پیوند قوی بین ستون اصلی و ژاکت بتنی اضافه شده بسیار مهم است به طوری که جزء حاصل به صورت یکپارچه عمل کند. 

این روش شامل افزایش زبری سطح ستون اصلی موجود و به دنبال آن استفاده از عامل اتصال و در برخی موارد اتصال دهنده‌های فولادی نیز می‌باشد. 

 

مراحل زیر برای آماده سازی سطح مشترک بین ستون و ژاکت بتنی انجام می شود:

  • افزایش زبری سطح
  • مرطوب کردن سطح
  • استفاده از عامل باندینگ
  • اضافه کردن اتصالات فولادی

 

خدمات مقاوم سازی ژاکت بتنی

 

۴. تقویت موقت سازه

یکی از جنبه‌های مهم هر تکنیک مقاوم سازی با ژاکت بتنی نحوه ساخت آن است. در تقویت موقت سازه، هدف اصلی انتقال بار روی ستون به اجزا دیگر است که این روش را می‌توان با استفاده از جک‌های هیدرولیک انجام داد. 

 

۵. اضافه شدن بتن

به طور کلی بتن اضافه شده در این تکنیک حداکثر ابعاد سنگدانه حدود ۲ میلی متر را دارد که به دلیل کمبود فضای در دسترس برای استفاده از تقویت ژاکت و به دلیل کاهش ضخامت حجم اشغال شده توسط وجود تقویت کننده فولادی اضافه شده است. به همین دلیل است که بتن خود متراکم (SCC) اغلب در این تکنیک استفاده می‌شود. 

 

پوشش با بتنی که برای مقاوم سازی با ژاکت بتنی استفاده می شود با نصب قالب در اطراف ستون انجام می گیرد.ضخامت ژاکت بتنی معمولاً بیش از ۱۰ سانتی متر است تا امکان ریخته‌گری بتن بدون ایجاد حفره و درز فراهم شود. 

در مقاوم سازی با ژاکت بتنی، ژاکت‌ها ۷.۵ سانتی متر یا بیشتر ضخامت دارند تا پوششی با ضخامت کافی ایجاد کنند که بین آرماتورهای طولی و عرضی سازه، میلگردهای جدید و عضو موجود مقداری فاصله وجود داشته باشد. 

روش ژاکت کردن ستون RCC مرحله به مرحله

آماده‌سازی سطح ستونی که قرار است با ژاکت‌های بتنی، تقویت شود، بسیار مهم است. برای دستیابی به شرایط اتصال خوب با ژاکت ضروری است که ستون بتنی، تمیز و سالم باشد. اتصال بتن جدید با زبری سطح کافی و وجود رولپلاک‌های فولادی بهتر انجام می شود. 

برای آماده سازی، میلگردها و رکاب‌های فولادی عمودی جدید با توجه به ابعاد و قطرهای طراحی شده نصب می‌شوند. از آنجایی که بسیاری از اوقات نمی‌توان حلقه‌ها را در زوایای ۱۳۵ درجه خم کرد، به دلیل ضخامت کم ژاکت، معمولا نیاز به جوشکاری است.پیش از تقویت با ژاکت بتنی باید توجه ویژه ای به نواحی اتصال، جایی که ژاکت بتنی قرار است کشیده شود، معطوف شود. 

به منظور اتصال میلگردهای طولی بین طبقات مجاور، معمولاً ایجاد سوراخ‌های کوچک با یک چکش کوچک یا یک مته الکتریکی قابل حمل در دال بتنی مورد نیاز است.

همچنین باید سوراخ‌های عمودی در تیرهای مجاور ایجاد شود که فقط با مته برقی قابل انجام است تا آسیب جدی به تیر در مقاوم سازی با ژاکت بتنی وارد نشود. 

 

شرکت مقاوم سازی ژاکت بتنی

 

چرا از مقاوم سازی با ژاکت بتنی استفاده کنیم؟ 

در مقاوم سازی با ژاکت بتنی افزایش قابل توجهی در مقاومت، هم خمشی و هم برشی و ظرفیت باربری عمودی بتن حاصل می‌شود. 

علاوه بر این، از طریق محصور شدن و عملکرد ضد کمانش رکاب‌های جدید، افزایش قابل توجهی در شکل‌پذیری و ظرفیت تغییر شکل ستون بوجود می آید. 

ظرفیت باربری و مقاومت خمشی ستون به دلیل تقویت طولی با ژاکت بتنی افزایش می‌یابد، در حالی که بهبود مقاومت برشی و شکل‌پذیری از طریق تقویت عرضی، حاصل می‌شود. 

در نتیجه، استفاده از ژاکت بتنی در ساختمان‌هایی که تحت بازسازی اساسی قرار می‌گیرند، سودمند است. 

 

مقاوم سازی ژاکت بتنی

 

مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی

تکنیک مقاوم سازی با ژاکت بتنی منجر به افزایش توزیع یکنواخت در ساختار سازه و تقویت استحکام و سختی اجزای سازه مانند ستون‌ها و تیرها می‌شود. مقاومت اجزای اصلی نیز تا حد زیادی بهبود می یابد. 

از طرف دیگر، این روش تقویتی نیازی به کار تخصصی ندارد. همه این دلایل این تکنیک را به یک دارایی بسیار ارزشمند در بهسازی و مقاوم سازی ساختمان تبدیل می‌کند. 

شما می‌توانید جهت مشاوره درباره تقویت با ژاکت بتنی با متخصصین ما در ارتباط باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *