بهسازی لرزه ای ساختمان
افزایش مقاومت ساختمان با بهسازی لرزه ای
ژانویه 2, 2022
مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای
مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای
ژانویه 29, 2022

بهسازی لرزه ای سازه های فولادی

بهسازی لرزه ای سازه های فولادی یکی از روش های است که برای مقاوم سازی سازه های فولادی در برابر زلزله انجام می شود. از بهسازی لرزه ای سازه های فولادی برای رسیدن  به سطح عملکرد مورد نظر سازه استفاده می کنند که باید حتما براساس قوانین ارزیابی و بهسازی ساختمان انجام شود.

بهسازی لرزه ای سازه های فولادی برای افزایش ایمنی سازه در هنگام زلزله انجام می شود بهسازی و مقاوم سازی زمانی انجام می شود که ساختمان ها و سازه ها در اثر زلزله و دیگر عوامل دچار آسیب می شوند. 

تفاوت مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای سازه های فولادی

در مقاوم سازی ظرفیت سازه افزایش پیدا می‌کند تا بتواند با نیاز لرزه ای آن برابر شود ولی در بهسازی هدف این که بتوانیم ظرفیت سازه را با نیاز لرزهای سازه برابر کنیم.

در مقاوم سازی با افزودن مهاربند دیوار برشی و دیگر موارد و یا حتی با افزایش مقاومت سازه مانند: افزودن فرم ژاکت بتنی فولادی و غیره انجام می شود.بهسازی لرزه ای

در برخی از سازه ها می توان برای مقاوم سازی یا بهسازی، نیاز لرزه ای را کاهش داد به این روس دیگر نیازی نیست که ظرفیت سازه را افزایش بدهیم  تا مطابق با نیاز لرزه ای باشد. با کاهش نیاز لرزه‌ای و رساندن آن به ظرفیت سازه از روش های مختلف مانند:  افزایش شکل پذیری، کاهش نامنظمی، یا استفاده از روش‌های نوین لرزه ای از جمله میراگرها و جداسازی لرزه ای و کاهش جرم می توان به این مهم دست یافت. بهسازی دارای روش های زیادی است که مقاوم سازی هم یکی از آن ها به حساب می آید.

بهسازی فراگیر است و تقریبا همه ی اجزای سازه را در بر می گیرد و می تواند با درجات گوناگونی انجام شود و با رعایت کردن قوانین بهسازی لرزه ای متناسب با امکانات می توانید ایمنی سازه ها را زیاد و یا حتی کم نماید همچنین هزینه و زمان بهسازی را هم می توان کم و یا زیاد کرد. 

مراحل مقاوم سازی ساختمان بتنی

کیفیت نامرغوب بتن و استفاده از آرماتورهای نامناسب و همچنین اجرای کردن یک بتن ریزی نامناسب و استفاده از مصالح نامرغوب خطاهای طراحی افزایش بار سازه و خطر زلزله از عواملی هستند که باعث خرابی ساختمان و سازه می‌شوند و نیاز دارند که سازه مقاوم سازی شوند. پیدا کردن گونه های مختلف خسارت در سازه های بتنی بسیار مهم است و باید حتما مقاوم سازی شوند برخی از خرابی های که در سازه های بتنی به وجود می‌آیند مانند:

  • جداشدگی پوشش های بتنی
  • ایجاد ترکهای به صورت مورب در هسته‌ای بتون
  • بازشدگی دال های بتن آرمه در کناره های غیر ممتد
  • ایجاد ترک برشی در محل گره ها در محل اتصال تیر به ستون

این موارد چند نمونه از ضعف هایی هستند که در سازه ها به وجود می‌آیند و نیاز به مقاوم سازی دارند تا بتوانند در مقابل زلزله و دیگر عوامل مقاومت بالایی داشته باشند. بتن یک مصالح ساختمانی با مقاومت کششی پایین و مقاومت فشاری بالا است که اگر بتن بدون استفاده از میلگرد کار شود باعث ایجاد ترک خوردگی در سازه می شود و این ترک ممکن است باعث تخریب سازه و از هم گسیختگی بتن شود. پس استفاده از آرماتورهای کششی باعث بر طرف شدن این مشکل می شود.

 

بهسازی لرزه ای سازه های فولادد

 

مقاوم سازی ساختمان بتنی به چند صورت انجام می شود که چند نمونه از آن را برای شما توضیح می دهیم:

مقاوم سازی ساختمان های بتنی از طریق افزودن دیوار برشی پرکننده

این روش یکی از محبوب ترین روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی است که نصب کردن دیوارهای پر کننده ظرفیت باربری جانبی و همچنین سختی سازه  بسیار افزایش پیدا می کند

باز گذاشتن دیوار برشی بخش عمده ای از بار های زلزله بر عهده این دیوارها می باشد و همچنین تغییر مکان ساختمان را هم بسیار محدود می کند.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید: مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای

 

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از سیستم‌های جداگر پایه 

یکی از روش های مقاوم سازی استفاده از جداساز پایه است این روش باعث مقاوم سازی زیرساخت ساختمان در برابر  آسیب های مانند زلزله است همچنین باعث کاهش هزینه های مقاوم سازی و تعمیر هم می‌شود. گذاشتن چوب بین فونداسیون و دیوارهای ساختمان یکی از تکنیک‌های است که باعث ایجاد مقاومت در برابر زلزله می شود ساز های پایه دارای انواع مختلفی هستند و مزایای زیادی دارند.

یکی از دیگر روشهای مقاوم سازی ساختمان های بتنی کاهش جرم سازه است که در این روش با کم کردن تعداد طبقات از ساختمان باعث مقاوم سازی آن در برابر زلزله می شوند.

مقاوم کردن سازه با استفاده از کامپوزیت FRP 

یکی دیگر از روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی استفاده از کامپوزیت های پلیمری یا همان اف آر پی است که از جدید ترین و کارآمدترین روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی به حساب می آید. در این روش برای اعضای ساختمان و سازه که دارای ضعف هایی هستند استفاده می کنند.  این کامپوزیت از مخلوط شدن ترکیب الیاف پلیمری و انواع رزین اپوکسی و رزین فنولیک درست می شود. الیاف پلیمری کربن و شیشه ای که در کامپوزیت استفاده می شود در صنعت مقاوم سازی کاربرد زیادی دارند. از روش کامپوزیت به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا در مقاوم ساختن انواع سطوح های دایره ای و منحنی زیاد استفاده می کنند.

جمع بندی

بهسازی لرزه ای سازه های فولادی یکی از روش های مفید برای مقاوم سازی سازه و ساختمان می باشد. که هدف از بهسازی لرزه ای سازه های فولادی  این است که  در صورت وقوع زلزله خسارات زیادی به سازه ها و ساختمان ها وارد نشود. 

روش های گوناگونی برای مقاوم سازی سازه های بتنی وجود دارد مانند: افزودن دیوار بتنی،استفاده از ژاکت های بتنی و فولاد ی و استفاده از الیاف پلیمری که هر کدام دارای مزیت های هستند. برای مقاوم سازی و بهسازی ساختمان ها بهتر است سراغ افراد با تجربه در این زمینه بروید تا بتوانند در به خوبی مراحل بهسازی شما را انجام دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *