بهسازی لرزه ای
بهسازی لرزه ای سازه های فولادی
ژانویه 22, 2022
مقاوم سازی فونداسیون با frp
مقاوم سازی فونداسیون با frp چگونه است؟
فوریه 6, 2022

مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای

مقاوم سازی با جداگرها  یک روش بسیار عالی برای محافظت از ساختمان در برابر خسارت هایی زلزله است این روش برای کم کردن اثر تخریبی زلزله می باشد. زلزله یکی از عواملی است که باعث تخریب به سازه های شهری و ساختمان ها می شود. پس برای جلوگیری از این آسیب ها باید سازه ها را تقویت و مقاوم سازی کرد تا بتواند در مقابل زلزله مقاوم شود. یکی از روش هایی که برای افزایش مقاومت مناسب است استفاده از جداگرهای لرزه ای است. 

که از این جداگرها  برای نشیمن های ساختمان و یا حتی تکیه گاه آنها استفاده می کنند که تاثیرات مثبتی در خراب نشدن سازه ها دارد.  جداگرهای لرزه ای دارای انواع مختلفی هستند که تفاوت هایی با یکدیگر دارند ولی در اساس و پایه همه آن ها یکسان می باشند. محل نصب جداگرها در طراحی بسیار مهم است آنها باید تقریبا نزدیک به پی ساختمان باشند ولی نمونه‌هایی از جداگرها هم  وجود دارند که در بالای ستون و زیر سقف های سنگین نصب می شوند تا از نیروهایی که به ستون وارد می‌شوند کم کنند.

جدا گرها می توانند در نزدیکی پی ساختمان باشند ولی برخی دیگر هم از جداساز ها هستند که در قسمت بالای ستون و یا در زیر سقف های بسیار سنگین گذاشته می شوند تا بتوانند نیروی وارد شده به ستون را کم کنند.  ستون ها و اجزای ساختمان بهتر است در بالای جداگر نصب شوند تا جداگر بتواند به خوبی از آن ها در مقابل زلزله محافظت نماید. 

جداگر لرزه ای چیست

جداگرهای لرزه ای یک نوع فناوری است که با استفاده از آن در ساختمان ها باعث می شود که اثر زمین لرزه بر آن ساختمان کم شود و از به وجود آمدن آسیب در سازه هم جلوگیری شود. جداگرهای لرزه ای دو نوع  می باشند جداگرهای الاستومری و جداگرهای  پاندومی که هر کدام دارای کارکرد متفاوت هستند.

مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای

جداگرهای لرزه ای معمولا یک لایه است که سختی نسبتاً کمی بین فونداسیون و سازه را به وجود می آورد.  با  به وجود آمدن این لایه پریود سازه افزایش پیدا می کند و افزایش پریود سازه نسبت به حالت قبل آن باعث می شود که ساختمان و سازه حساسیت خود نسبت به لرزش را از دست بدهند و لرزه  وارده  به ساختمان و سازه هم تا حد زیادی کم شود.

آیا مقاوم سازی با جداگرها امکان دارد؟

یکی از مواردی که برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله زیاد از آن استفاده می شود مقاوم سازی با جداگرها است که در این روش  سازه را روی تکیه گاه هایی که قابلیت تغییر شکل جانبی دارند قرار می دهند.  نصب جداگرها در مقاوم سازی باعث می شود که از وارد شدن نیروی زلزله به سازه جلوگیری شود و نیروی زلزله در تراز جداساز باشد

جداسازهای لرزه ای شامل تمامی ابعاد ساختمان می‌شوند و نمی‌توان  تنها در یک بخش از سازه از جداگر استفاده کرد چون باعث تفاوت هایی در بخش هایی از ساختمان می شود.  جداسازهای لرزه ای به دو دسته جداساز لاستیکی و جداسازی اصطکاکی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند. 

جداسازی به روش لاستیکی به افزایش دوره تناوب طبیعی سازه کمک می کند جدا ساز ها باید تحمل وزن سازه را داشته باشد.


چگونه مقاوم سازی ساختمان با جداگرها انجام شود؟

مقاوم سازی به وسیله جداگر لرزه ای برای کنترل کردن ارتعاشات لرزه ی زمین به ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که دارای جذب بالایی است  و در جهت افقی دارای انعطاف پذیری بالا می باشند. جداسازی به این صورت است که المان هایی می باشند که سختی جانبی آنها بسیار کمتر از سختی محوری آن ها است. پس در هنگام به وجود آمدن زلزله این المان ها مانع از انتقال نیرو به سازه ها می شوند  تقریبا عملکرد این جداگرها تنها در یک محدوده خاصی از ارتفاع و جرم سازه مطلوب می باشد. پس آن روش خیلی محدود می باشد و برای ساختمان های که دارای ارتفاع  و وزن مشخصی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

از مهمترین عواملی که باعث می شود تا مراحل مقاوم سازی انجام شود اشتباهاتی است که در زمان طراحی یا اجرا به وجود می آید. اگر در هر صورتی اشتباهی در طراحی و اجرای یک سازه به وجود بیاید با مقاوم سازی ساختمان می توانید یک شرایط بهتر برای این ساختمان و سازه  به وجود بیاورید. از عواملی که باعث می شود مقاوم‌ سازی انجام شود تغییر کاربری است.

برای انجام مقاوم سازی بهتر است به شرکت مقاوم سازی ساختمان مراجعه کنید که دارای افراد متخصص و مهندسان ناظر بر عملیات مقاوم سازی هستند که می تواند به خوبی مراحل مقاوم سازی ساختمان شما را انجام دهند. مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله به نوع ساختمان هم بستگی دارد اگر ساختمان دارای اسکلت فولادی و بتنی باشد راه های مختلفی برای مقاوم سازی آن وجود دارد.

 

خدمات مقاوم سازی با جداگرهای لرزه ای

مزایای استفاده از جداگرها

  • قابلیت استفاده در انواع سازه ها
  • به صفر رساندن خسارات سازه ای و غیر سازه ای
  • کم کردن نیروی  زلزله به سازه تا حد بسیار زیادی
  • کم کردن حجم مصالح برای ساخت و ساز

جمع بندی

می توان گفت مقاوم سازی با جداگرها  یکی از بهترین روش ها برای محافظت  ساختمان در برابر زلزله است. جداسازی لرزه ای یک تکنولوژی به روز است که تقریبا در تمامی کشورها از آن برای جلوگیری از به وجود آمدن خسارات احتمالی زلزله استفاده می کنند. و با قرار دادن ساختمان و ساز بر روی این جداگرها می توان از از حرکات افقی زمین به ساختمان جلوگیری کرد. این روش باعث کاهش شتاب کف و جا به جایی در بین طبقات می شود و از ساختمان در برابر زلزله محافظت می شود. برای استفاده از این روش باید به سراغ شرکت مقاوم سازی ساختمان بروید تا  با دانش و مهارت خود بتوانند به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *