مقاوم‌سازی با میلگردهای GFRP
مقاوم‌سازی با میلگردهای GFRP چیست؟
نوامبر 6, 2021
مقاوم سازی تیر و ستون
مقاوم سازی تیر و ستون بتنی و فولادی
دسامبر 1, 2021

خدمات مقاوم سازی ساختمان

مطمئناً، یک ساختمان برای کارآمد بودن لازم نیست تازه ساخت باشد. خدمات مقاوم سازی ساختمان‌ های موجود علاوه بر صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز، نیاز به تخریب و شروع پروژه‌های ساخت و ساز جدید را به حداقل می رساند. 

خدمات مقاوم سازی ساختمان نتایج ثابت شده ای را با حداقل هزینه ارائه می‌دهد. اگرچه ممکن است این روش ها برای پیمانکاران و افرادی که در کار ساخت سازه های جدید هستند چندان خوشایند نباشد اما تأثیر بهسازی ساختمان های قدیمی روی افزایش مقاومت و پایداری آنها به حدی است که پیشنهادات جذابی را برای سرمایه گذاری به صاحبین ملک ارائه می دهد و می تواند برای آنها کاملا قانع کننده باشد.

در این مقاله، ما درباره خدمات بهسازی ساختمان و به خصوص مقاوم سازی ساختمان‌های قدیمی صحبت خواهیم کرد. پس، با ما همراه باشید. 

 

خدمات مقاوم سازی ساختمان چیست؟ 

خدمات مقاوم سازی ساختمان می‌تواند به عنوان افزودن اجزای جدید به یک ملک برای بهبود عملکرد آن تعریف شود. 

انواع مختلفی از خدمات مقاوم سازی ساختمان های قدیمی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهسازی ساختمان خود استفاده کنید. 

به عنوان مثال، مقاوم سازی لرزه‌ای باعث استحکام ساختمان و افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می‌شود. مقاوم سازی عایق ساختمان نیز به تعدیل دمای ساختمان کمک می‌کند. بهسازی‌های هوشمند انرژی، خدمات دیگری هستند که از سیستم‌های کارآمد انرژی و اتوماسیون استفاده می‌کنند تا حتی قدیمی‌ترین ساختمان‌ها نیز انرژی کمتری مصرف کنند. 

 

خدمات مقاوم سازی ساختمان

چرا نیاز به خدمات مقاوم سازی ساختمان پیدا می کنیم؟

خواه در یک مجتمع آپارتمانی ساکن باشید یا یک خانه ویلایی کلنگی، هر ساختمان قدیمی می‌تواند با یک مقاوم سازی هوشمند بهینه شود.

ساختمان‌های قدیمی همیشه با مشکلات زیادی همراه هستند. ما اغلب متوجه می‌شویم که بخش‌هایی از تجهیزات، لوله‌ها، شیرها یا سازه ها آن‌طور که انتظار می‌رود کار نمی‌کنند. هرچند مقاوم سازی گاهی اوقات مستلزم بازدید از محل و صرف هزینه‌ است اما ارائه خدمات مقاوم سازی ساختمان های قدیمی به خصوص اگر هنوز سرپا هستند، می‌تواند ایده خوبی باشد. 

 از مهمترین مزایای مقاوم سازی ساختمان می توان به موارد زير اشاره کرد:

 

۱٫ دوستدار محیط زیست باشید

همه ما از تغییرات آب و هوایی که به علت آلودگی های مختلف ناشی از زندگی نادرست انسان ها بر روی کره زمین بودجود آمده، مطلعیم و متوجه شدیم که همه باید نقش خود را در سبز و تمیز نگه داشتن سیاره مان ایفا کنیم. 

به همین دلیل است که کاهش ردپای کربن در محیط زیست از طریق مقاوم سازی ساختمان های قدیمی با هوشمندسازی مصرف انرژی از مهمترین مزایای آن به شمار می اید.

 

۲٫ ارتقای استانداردهای محل زندگی تان

با مقاوم سازی ساختمان، علاوه بر این، می‌توانید در سبز ماندن محیط زیست سهیم باشید، استاندارد زندگی بهتری نیز خواهید داشت و با خیال آسوده تری در منزل خود زندگی می کنید.  

 

۳٫ تعمیر و نگهداری آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر 

مقاوم سازی ساختمان های قدیمی موجب می شود که هزینه کمتری بابت تعمیر و نگهداری آنها پرداخت کنید. با یک سرمایه گذاری مناسب، می توانید عمر سازه خود را چندین سال افزایش داده و به نحوی آن را بهسازی کنید که از آسیب دیدگی های کوتاه مدت ناشی از فرسایش سازه یا اجزا به کار رفته در آن در امان بمانید.

 

۴٫ کاهش قبوض انرژی با مقاوم سازی ساختمان

خدمات مقاوم سازی ساختمان های قدیمی همیشه صرفه جویی در مصرف انرژی را تضمین می کند. بهسازی های مختلفی برای عایق سازی ساختمان های قدیمی وجود دارد که به بهینه سازی مصرف انرژی و ثابت نگهداشتن دمای محیط کمک می کند.

 

مشکلات رایج در ارائه خدمات مقاوم سازی ساختمان های قدیمی

ساختمان‌های قدیمی سازه‌های فرسوده و غیر قابل انعطافی دارند که تاحدودی مقاوم سازی آنها را با مشکل مواجه می کند. برخی از رایج‌ترین چالش‌هایی که تعمیرکاران با آن مواجه هستند عبارتند از: 

 

اسناد مفقود و یا ناقص

صاحبان ساختمان‌های قدیمی معمولا اسناد و مدارک مناسبی از نحوه ساخت ساختمان ندارند. 

پلن های ناقص، اسناد پاره‌شده و نقشه های مفقود شده، دستیابی به یک ایده جامع از نحوه ساخت سازه و میزان مقاومت کنونی آن را بسیار دشوار می‌کند. تنها راه حل برای رفع این چالش، ارزیابی تخصصی سازه توسط مهندسین خبره در محل است. 

 

سازه های تاریخ گذشته و فرسوده

ساختمان‌های قدیمی معمولاً دارای سازه های منسوخ شده‌ای هستند که به پایان عمر خود رسیده اند. جایگزین کردن تمام این سازه ها، بهسازی و مقاوم سازی ساختمان های قدیمی را به یک کابوس تبدیل می‌کند. 

اغلب مواقع باید بهسازی ساختمان های قدیمی با محاسبات نرم‌افزاری و استفاده از پلتفرم های منعطف انجام گیرد که نیاز به پیاده‌سازی دقیق دارد تا سیستم های جدید با سیستم های قابل استفاده موجود یکپارچه شوند. 

 

استفاده همزمان از تجهیزات قدیمی در کنار تجهیزات مدرن

یکپارچه کردن تجهیزات قدیمی مانند لوله های بخاری با پرووتکل‌ها و فناوری‌های مدرن بسیار دشوار است. 

حتی اگر به نحوی موفق به انجام آن شوید، ممکن است مقاوم سازی ساختمان تا حدی به خطر بیفتد. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا تجهیزات قدیمی را جایگزین می‌کنید یا به نحوی آنها را در مقاوم سازی ادغام می‌کنید، دشوار است مخصوصاً زمانی که بودجه کمی دارید. 

 

خدمات مقاوم سازی ساختمان بیکران سازان

نکات مهم درباره خدمات مقاوم سازی ساختمان

  • بین اهداف پایدار پروژه و اهداف امنیتی آن از جمله محافظت از ساختمان و ساکنان آن در برابر بلایای طبیعی و ناشی از انسان تعادل برقرار کنید. 
  • راه‌های مقرون به صرفه‌ برای کاهش اثر جزیره گرمایی در ساختمان را در نظر بگیرید.
  • برای ارائه خدمات مقاوم سازی ساختمان‌های تاریخی، سیستم‌ها را به طور مناسب به روز کنید تا تعادل بین نیاز به صرفه جویی در انرژی و آب با ویژگی بافت اصلی ساختمان حفظ شود. 
  • از فرصت به دست آمده در نوسازی ساختمان برای انجام عملیات پایدار و شیوه‌های نگهداری و تغییر تجهیزات استفاده کنید. 
  • برای اطمینان از اینکه یک ساختمان تازه بازسازی شده همچنان مطابق طراحی عمل می‌کند، عملکرد ساختمان را به طور منظم ارزیابی کنید. 

 

سخن پایانی

به عنوان یک مالک ساختمان، به همان اندازه که مقاوم سازی ساختمان تان، یک مسئولیت اجتماعی است، در صرفه جویی هزینه های تان در بلند مدت نیز تاثیر گذار است. از طرف دیگر بازسازی‌ ساختمان می‌تواند عملکرد انرژی ساختمان را بهبود بخشند و اثر جزیره گرمایی را در شهرهای بزرگ کاهش دهند. مهندسین ما آماده اند تا با مشاوره تخصصی شما را در خصوص بهترین روش های بهسازی ساختمان تان راهنمایی کنند. با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *