میراگرهای لرزه ای
استفاده از میراگرهای لرزه ای برای مقاوم سازی ساختمان
مارس 7, 2022
ساختمان مقاوم
ویژگی های ساختمان مقاوم و ۵ ساختمان مقاوم جهان در برابر زلزله
مارس 19, 2022

انواع راه های مقاوم سازی بتن کم مقاومت

یکی از روش‌های مقاوم سازی بتن کم مقاومت این است که کنترل کیفی بتن را بر اساس انجام آزمایش هایی برای تضمین کیفیت بر روی اجزا و با در نظر گرفتن دستورالعمل های تولید محصول و همینطور با انجام آزمایش هایی که کنترل کیفیت روی محصول نهایی تولید شده را بررسی می کند، انجام دهید.

مراحل مقاوم سازی ساختمان بتنی

کنترل نمودن و بررسی یک محصول تولیدی یا مقاوم سازی ساختمان بتنی در دو مرحله صورت میگیرد:

  1. مرحله بتن تازه
  2. مرحله بتن سخت شده

بررسی نتایج آزمایش مغزه گیری بتن

 

فشار مغزه گیری بتن بستگی به دو عامل دارد:

–    مشخصات بتن و

–    متغیرهای آزمایش

شرایط رطوبت مغزه بر اندازه مقاومت یک نمونه اشباع تاثیر می گذارد که با یک نمونه خشک حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر است.در نتیجه شرایط رطوبت مربوط به مغزه ها و بتن سخت شده در مشخص کردن مقاومت های واقعی بتنی که سفت شده اهمیت دارد و در نظر گرفته می شود.

مقاوم سازی بتن

 

اگر هنگامی که مغزه اشباع شده روی آن آزمایش کنند، مقایسه کردن آن با نمونه های استاندارد کنترلی که در حالت اشباع است بسیار راحت تر است ولی بر اساس شواهدی که موجود است افت رطوبت در یک نمونه مغزه ممکن است بر روی مقاومت اندازه گیری شده تاثیر بگذارد.

این مسئله زمانی اتفاق می افتد که فرآیند مغزه گیری بتن شامل روزهای کمی از هر حالت خیساندن و یا خشک شدن در هوا باشند.

این مساله تردید بیشتری ایجاد می کند، زیرا این شرایط در نفوذ شکاف های کوچک زیر سطح تاثیر می گذارد.

البته عمل آوری بتن یا به اصطلاح مقاوم سازی بتن و همچنین افزایش مقاومت یک مغزه و بتن اصلی با زمان برش مغزه فرق دارد.

محاسبه این تاثیر بسیار مشکل می‌ باشد و احتمالا در بتنی که بالغ است از آن، صرف نظر می شود، ولی می بایست در بتن با طول عمر کمتر از ۲۸ روز آن را در نظر داشت.

حفره های که درون مغزه هستند اندازه مقاومت را کم می‌ کنند و این می تواند برای اندازه گیری حفره های اضافی در زمان مقایسه کردن نتیجه های بدست آمده روی مغزه با نمونه های کنترلی استاندارد از دیدگاه تطابق مشخصات مصالح اثر بگذارد و باید در نظر گرفته شود.

راه های افزایش مقاومت بتن به طور کلی

  1. ژاکت بتنی یا بتن‌آرمه

یکی از روش‌هایی که می توان در مقاوم ‌سازی ساختمان های بتنی استفاده کرد به کار گرفتن ژاکت های بتنی یا پوشش‌هایی از نوع بتن‌آرمه است.به کار گرفتن این روش موجب افزایش سختی و شکل ‌پذیری و در مجموع تقویت سازه های بتنی و مقاوم سازی ساختمان بتنی خواهد شد.

 

مقاوم سازی بتن و ساختمان بتنی

 

  1. مقاوم سازی با دیوار برشی فولادی

روش دیگری که می توان برای مقاوم سازی ساختمان بتنی به کار برد روش مقاوم سازی با دیوار برشی فولادی است.

 

اخیرا از روش مقاوم سازی بتن با دیوار برشی فولادی برای مقاوم سازی متریال بتن کم مقاومت نیز استفاده می کنند که در این روش دیوارهای برشی فولادی به عنوان سيستم مقاوم سازی بتن کم مقاومت در برابر بارهای جانبی در طراحی و مقاوم سازی سازه ها وساختمان های بتنی استفاده می شود.

استفاده از این روش مزایای خوبی را به همراه دارد مانند: هزينه ساخت كم، نصب سريع، پتانسيل جذب انرژي بالا و … که استفاده از این روش در کشورهایی مانند ايالات متحده، ژاپن و كانادا در مقاوم سازی ساختمانهای بتنی بسیار رواج پیدا کرده است.

  1. افزایش مقاومت بتن با استفاده از ميكروسيليس

امروزه یکی از روش هاي ساختمان سازي كه در جهان بسیار گسترش پیدا کرده است ساختمان سازی با بتن است. بعد از انقلاب اسلامي، ایران با كمبود تير آهن مواجه شد و تحریم ها موجب شد که ساخت و ساز با بتن افزایش یابد و کاربرد بتن رشد پیدا کند.

همچنین ساختمان‌های بتنی مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی دارند و به علاوه به خاطر اینکه بتن قابلیت عایق بودن در مقابل حرارت و صوت را نیز دارد، استفاده از این ساختمان ها روز به روز بیشتر شده است و راه های زیادی برای مقاوم سازی بتن به کار رفته است.

افزایش مقاومت بتن با استفاده از ميكروسيليس در ساخت بتن سبك باعث شده كه مقاومت بتن سبك افزایش پیدا کند، همچنین آب روی مقاومت بتن تاثير دارد و موجب افزایش مقاومت آن می‌شود .

همچنین بتن سبك و روش هاي افزايش مقاومت آن با استفاده از ميكروسيليس، خواص مكانيكي صورت می گیرد که موجب افزایش مقاومت بتن می ‌شود.

 

اگر در ساختن ساختمان های بتنی بتوانیم با استفاده از تيغه هاي جدا كننده پانل هایی از بتن سبك بسازيم وزن ساختمان کاهش می یابد و در نتيجه تخريب آن توسط زلزله نیز تا حد زيادي كاهش پیدا می کند.این یکی از روش های مقاوم سازی بتن می باشد.

 

مقاوم سازی بتن

 

جمع بندی

مقاوم سازی ساختمانهای بتنی از موضوعات به روزی است که امروزه اکثر پیمانکاران توجه روز افزونی به آن دارند.

مقاوم سازی بناها باعث می شود در اثر لرزه های ضعیف سازه فرو نریخته و خسارات جانی و مالی زیادی پدید نیاید .

برای اطلاعات بیشتر در مورد شیوه های مدرن مقاوم سازی بتن و ساختمان های بتنی مقاله  روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی روز دنیا را مطالعه کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از خدمات شرکت مقاوم سازی بیکران سازان که تا به حال در ده ها شهر به مقاوم سازی ساختمان های بتنی به روش های مختلف پرداخته، ساختمان های خود را در برابر زلزله، آتش سوزی، تخریب و هر نوع حادثه دیگری ایمن کنید.

متخصصین و مشاورین شرکت بیکران سازان در بیش از ۱۴۰ پروژه ساختمانی، از شمال تا جنوب کشور شامل حداقل ۲۰ پروژه شاخص کشور می باشد، خدمات مقاوم سازی ساختمان را ارائه داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *