مقاوم سازی بتن کم مقاومت
انواع راه های مقاوم سازی بتن کم مقاومت
مارس 13, 2022
میلگرد frp
میلگرد frp یا میلگرد کامپوزیت چیست؟
مارس 27, 2022

ویژگی های ساختمان مقاوم و ۵ ساختمان مقاوم جهان در برابر زلزله

ویژگی های ساختمان مقاوم از مهم ترین مسائل در ساخت و ساز است. یکی از حوادث طبیعی که اصلا قابل پیش بینی  نمی ‌باشد زلزله است. زلزله در لحظه وقوع، بیشترین آسیب را به ساختمان های مقاوم جهان وارد می کند. به همین دلیل، یکی از دغدغه های مهم انسان ها ساختن یک ساختمان مقاوم و ضد زلزله است که دارای مقاومت بالایی باشد.

با پیشرفت های فراوانی که بشر در زندگی خود  و در زمینه علم مقاوم سازی ساختمان داشته است توانسته با رعایت اصول ابتدایی مهندسی اسکلت ساختمان را ضد زلزله بسازد تا جایی که در برابر زلزله های ۷ ریشتری مقاومت داشته باشد. اما هنوز ساختمانی وجود ندارد که در برابر زلزله های طولانی مدت و بسیار شدید دوام بیاورد و آسیبی نبیند.

یکی از کشورهای که زلزله خیز است ایران می باشد،  همه ما در طول مدت زندگی خود لرزش های زلزله های گاه و بیگاه را تجربه کرده‌ ایم.شاید گاهی نیز در محل وقوع زلزله های بزرگ حضور داشته ایم.  حتما زلزله بم و زلزله کرمانشاه را حداقل از تلویزیون مشاهده کرده اید.

در حقیقت این زلزله نیست که موجب مرگ هزاران انسان می ‌شود، بلکه دلیل اصلی مرگ هزاران نفر از انسان های بی گناه این است که ساختمان‌های غیر استاندارد و مهندسی نشده ای ساخته می‌ شوند که با کوچکترین تکانی بر سر انسان ها خراب می‌ شوند و موجب بروز فاجعه می شوند.

 

 

 

ویژگی های ساختمان مقاوم در برابر زلزله

 

از جمله ویژگی های ساختمان های مقاوم جهان در برابر زلزله می ‌توانیم به چند مورد زیر اشاره کنیم:

 

 • سبک بودن ساختمان

اولین ویژگی سبک بودن ساختمان است. آجر یا بلوک های بتنی به خاطر اینکه دارای وزن زیادی هستند  از  مقاومت  کمتری در مقابل زلزله برخوردار می باشند. به عبارت دیگر هرچه مصالح ساختمانی سبک تر باشدساختمان مقاوم تر است.

زمانی که زلزله شروع می ‌شود در این مدل ساختمان ها به سرعت دیوارها خراب می شوند و همینطور خیلی سریع سقف پایین می ریزد، بنابراین اگر مصالحی که در ساختمان به کار برده می ‌شوند سبک و استاندارد باشند تا حد زیادی به مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله کمک می کنند.

 

جزییات ساختمان مقاوم

 

 • به کار گیری تکنولوژی های جدید

دومین ویژگی ساختمان های مقاوم جهان که باعث مقاومت آنها در برابر زلزله می شود به کار گیری مصالح و تکنیک های جدیدی است که به واسطه آنها ساختمان را ضد زلزله می سازند.

پیشرفت در زمینه ساخت و ساز و اختراع مصالح و تکنیک های جدید موجب شده است که در طراحی ساختمان تأثیر زیادی بگذارند و  مقاومت خانه ها را در برابر زلزله افزایش دهند و این مساله موجب می‌ شود که مرگ و میر ناشی از زمین لرزه تا حد زیادی کاهش یابد.

 

 • استفاده از اتصالات صحیح

سومین ویژگی برای مقاوم ساختن یک ساختمان این است که ساختمان دارای اتصالات صحیحی باشد، اگر یک ساختمان ضد زلزله دارای اتصالات صحیحی باشد می ‌تواند به خوبی تحمل لرزش های ناشی از زلزله را داشته باشد و با گذشت زمان بیشتر ویران شود.

بنابراین سومین ویژگی‌ مهم ساختمان های ضد زلزله به اتصالات صحیح می باشد.

 

 • انعطاف پذیری در ساختمان

چهارمین ویژگی در یک ساختمان مقاوم انعطاف پذیری در ساختمان است، به این معنا که انعطاف مصالح به کار رفته در یک ساختمان موجب می شود که زمانی که زلزله رخ می دهد و باعث وارد شدن فشار و وزن بالا به آن می گردد دچار تخریب نشده و تغییر شکل ندهد.

یکی از مصالحی که این ویژگی را دارد و دارای انعطاف پذیری مناسبی است، ساندویچ پانل می ‌باشد .

 

 • نظم در ساخت و ساز ساختمان

 

پنجمين ویژگی ساختمان مقاوم این است که ساختمان دارای نظم در ساخت و ساز باشد. به این معنا که توزیع جرم، مقاومت و سختی به گونه ای باشد که وقتی که زلزله  شروع می ‌شود حرکت جانبی ساختمان یکنواخت باشد.

 

استفاده از سازه های منظم موجب می ‌شود که انرژی زلزله به صورت یکنواخت در کل ساختمان پخش شود و در نتیجه ساختمان به یک باره خراب نشود.

 

 • داشتن نقشه اصولی و مهندسی

 

ششمین ویژگی ساختمان مقاوم داشتن نقشه اصولی و مهندسی می ‌باشد. یکی دیگر از ویژگی‌ های ساختمان های مقاوم این است که براساس نقشه اصولی ساخته شوند و پی ریزی آن ها  به طور اساسی رعایت شود.

همچنین بر اساس این ویژگی کلیه مراحل ساخت آن ها به خوبی انجام گیرد و این عملیات تحت نظارت یک شخص متخصص و مهندس باشد.

 

دیتیل ساختمان مقاوم

 

چرا ساختمان ها نیاز به مقاوم سازی دارند؟

 

نیاز به مقاوم سازی ساختمان باعث شده تمام مهندسین جهان در تلاش باشند که ساختمان های مقاوم و ضد زلزله بسازند.

از این رو تمام آنها به دنبال یک هدف مشترک هستند و آن هدف حفظ جان انسان ‌ها و بعد از آن حفظ بناهای تاریخی و جلوگیری از خسارت‌ هایی است که به انسان ها از نظر مالی وارد می ‌شود.

شرکت بیکران سازان از شرکت های فعال در این زمینه می باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی روز دنیا را بخوانید.

 

۵ ساختمان مقاوم جهان در برابر زلزله

در اینجا برخی از معروف ترین ساختمان های ضد زلزله در جهان که بسیار مقاوم هستند را نام می‌ بریم.

 • ساختمان یوتا استیت کاپیتول
 • فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن
 • ساختمان تایپه ۱۰۱- این ساختمان که یک مرکز تجاری جهانی است و به تایپه معروف است به خوبی مقاوم سازی شده است.
 • برج خلیفه- برج خلیفه، مرتفع ‌ترین ساختمان مصنوعی در دبی است.
 • برج یوکوهاما- دومین بنای بلندی است که در ژاپن قرار دارد.
 • برج بانک آمریکا – این برج در لس‌آنجلس کالیفرنیا قرار دارد.

 

و بناهای ضد زلزله دیگری هم مانند زیر وجود دارند که تنها نام آنها را ذکر می‌ کنیم.

 • هرم ترنس مریکا ، سانفرانسیسکو
 • برج‌های پتروناس، کوالالامپور
 • برج جنوبی وان رینکون هیل ، سانفرانسیسکو

 

ساختمان های مقاوم جهان

 

جمع بندی

 

بنا نمودن یک ساختمان مقاوم از خود ساختمان مهم تر است زیرا اگر بنایی بر پایه اصول مقاوم سازی ساختمان نباشد ممکن است خسارات زیادی به بار آورد.

شرکت بیکران سازان با بهره گیری از تکنولوژی های به روز در این زمینه خدمات گوناگونی را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *