مقاوم سازی

مقاوم سازی ، ایران از نظر لرزه خیزی در منطقه فعال جهان قرار دارد و به گواهی اطلاعات مستند علمی و مشاهدات قرن بیستم از خطر پذیرترین مناطق جهان در اثر زمین لرزه های پرقدرت محسوب می شود. در سال های اخیر، به طور متوسط هر پنج سال یک زمین لرزه با آسیب های جانی و مالی بسیار زیاد در نقطه ای از کشور رخ داده است. در حال حاضر، ایران در صدر کشورهای لرزه خیر با تلفات جانی زیاد است. گرچه جلوگیری کامل از خسارات ناشی از زلزله های شدید بسیار دشوار است ، اما با افزایش سطح اطلاعات در مورد لرزه خیزی کشور، آموزش همگانی و ترویج ایمنی، شناسایی و بررسی وضعیت آسیب پذیری ساختمان ها و ایمن سازی و مقاوم سازی صحیح و اصولی آنها، می توان تا حدمطلوب تلفات و خسارات ناشی از زلزله های آتی را کاهش داد.

مقاوم سازی

مقاوم سازی و برنامه دولت یازدهم برای ساختمان ها و سازه های صنعتی

مقاوم سازی ساختمان ها و سازه های صنعتی ، در این راستا یکی از برنامه های در دست اقدام دولت برای کاهش خطر پذیری کشور در برابر زلزله، برنامه مطالعه و اجرای مقاوم سازی ساختمان های دولتی مهم، تأسیسات زیربنایی و شریان های حیاتی کشور است. از بازخوردهای مهم این برنامه مقاوم سازی ، لزوم حمایت از تولید و به کارگیری نرم افزارهای محاسبات مقاوم سازی و سخت افزارهای مورد نیاز و مصالح ساختمانی ویژه برای مقاوم سازی سازه های موجود و توسعه به کارگیری فناوری های نوین تقویت سازه است. در این راستا موفقیت در مقاوم سازی لرزه ای به عنوان جزئی از بهسازی لرزه ای منوط به آموزش افراد طراح و مجری، به فنون و مهارت های نوین مقاوم سازی است.

 

لزوم مقاوم سازی و زلزله تهران

مقاوم سازی ، زلزله ۲/ ۵ ریشتری آخرین چهارشنبه پاییز۱۳۹۶ در غرب استان تهران طبق برآورد اولیه زلزله‌شناسان باعث شد «نگاه به احتمال زلزله بزرگ در پایتخت» تغییر کند و لزوم مقاوم سازی بیش از پیش احساس شود. تا پیش از این رخداد، برخی صاحب‌نظران این حوزه با یک ضرب و تقسیم ساده تعداد زلزله‌های به وقوع پیوسته در تهران و اطراف آن در یک بازه زمانی مثلا ۱۰۰۰ ساله (زلزله‌هایی که در کتاب‌های تاریخ نوشته شده و بعد از آن با تجهیز شدن به ایستگاه‌های لرزه‌نگاری به‌صورت عملی رصد و ثبت شده‌اند)، اعلام می‌کردند که در تهران بین هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال، یک زلزله بزرگ به وقوع می‌پیوندد و اکنون دوره بازگشت یک زلزله بزرگ فرارسیده است.

هرچند زلزله‌شناسان مطرح ، چنین محاسباتی را به علت خطای ناشی از عدم محاسبه دقیق دوره‌های زمانی زلزله مربوط به هر گسل، رد می‌کنند اما اکنون رخداد زمین‌لرزه ۲۹ آذر ملارد، منجر به یک برآورد قابل تامل برای زلزله بزرگ پایتخت و لزوم مقاوم سازی شده است. آن زلزله در گسل ماهدشت-جنوب کرج در مجاورت گسل شمال تهران رخ داد و اکنون گمانه‌زنی می‌شود تحت‌تاثیر افزایش تنش در گسل شمال، احتمال رخداد زلزله بالای ۷ریشتر ناشی از فعالیت این گسل حدود دو برابر سال‌های قبل شده باشد. بررسی آماری شرکت بیکران سازان و trend های موتور جستجوی گوگل در مورد زلزله اخیر نشان میدهد که فقط مردم تهران چند روز پس از این زلزله به جستجوی کلمه های مقاوم سازی، تقویت سازه، تقویت تیر و ستون، تقویت بتن، تقویت ساختمان های بتنی و مقاوم سازی با استفاده از FRP پرداخته اند و پس از حدود یک هفته مبحث مقاوم سازی به طور کلی به فراموشی سپرده شد.

مصالح FRP و الیاف کربن ، تحولی در صنعت مقاوم سازی

تعریف مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

مقاوم سازی در صنعت ساختمان به معنای احیاء یا افزودن قابلیت بهره برداری و افزایش طول عمر مفید سازه می باشد.

در حقیقت مجموعه عملیات صورت گرفته در راستای توانبخشی سازه های موجود به منظور ممانعت از آسیب دیدگی و فروپاشی سازه در اثر بارهای اضافی و یا عوامل مخرب محیطی ، مقاوم سازی نامیده می شود.