الیاف کربن

الیاف کربن ، حرکت مستمر علم در عرصۀ مهندسی سازه – زلزله موجب شده است که مقاوم سازی و بهسازی در سال های اخیر از روش های نوین و مصالحی جدید بهره گیرد. در میان این نوآوری ها، FRP (مواد کامپوزیت پلیمری تقویت شده با الیاف کربن) از جایگاه ویژه ای در زمینه مقاوم سازی برخوردار است، تا آنجا که به نظر برخی از متخصصان، FRP را باید مصالح ساختمانی هزارۀ سوم نامید. کامپوزیت FRP و الیاف کربن که ابتدا در صنایع هوا و فضا به کار برده شد، با داشتن ویژگی های ممتازی چون نسبت زیاد مقاومت به وزن، دوام در برابر خوردگی و سرعت و سهولت در حمل و نصب، دریچه ای نو پیش روی مهندسان عمران و متخصصان تقویت سازه و مقاوم سازی ساختمان های بتنی گشوده است. به گونه ای که امروزه سازه های متعددی در سرتاسر دنیا با استفاده از این مواد مقاوم سازی شده اند.

الیاف کربن

خرید الیاف کربن

خرید الیاف کربن ، شما می توانید الیاف کربن را از بیکران سازان تهیه کنید ،  الیاف کربن ضریب الاستیک نسبتاً بالایی درمقایسه با الیاف شیشه و کولار دارد. همچنین الیاف کربن ضریب انبساط گرمایی این نوع الیاف‌ها در دماهای متفاوت کم می‌باشد که این مسئله باعث پایداری اندازهٔ الیاف‌ های کربن در دماهای مختلف می‌گردد

الیاف کربن و مزایای آن

الیاف کربن نسبت بسیار زیاد استحکام به وزن – مقاومت کششی بالا ، مقاومت کششی فوق‌العاده نسبت به وزن آن ،الیاف کربن تقریباً یک سوم فولاد وزن و ۵ الی ۱۰ برابر آن مقاومت دارد. همچنین نسبت بالای مدول کششی الاستیسیته به وزن دارد و استحکام مناسب در برابر خستگی را می پذیرد. الیاف کربن ضریب انبساط حرارتی بسیار پائین ،  کامپوزیت‌ های سبک و مستحکم و پایداری در برابر حرارت آن را از سایر مواد مهندسی متمایز می‌سازد. و با وجود قابلیت بافت و تولید پارچه دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی ، دوام و عمر طولانی در برابر مواد شیمیایی و نفوذ ناپذیری در برابر اشعه X از بارزترین خصوصیات الیاف کربن به‌شمار می‌رود

مشکلات خرید الیاف کربن در ایران

مشکلات خرید الیاف کربن در ایران ، در سال های اخیر به دلیل وجود تحریم ، واردات الیاف کربن با دشواری های بسیاری روبرو شد. این امر سبب شد تا برخی افراد از الیاف های مشابه به جای کربن استفاده کنند که متداول ترین آن الیاف شیشه و بازالت می باشد. متاسفانه اکثر نمونه های الیاف شیشه مورد استفاده در مقاوم سازی در کشور فاقد هرگونه مقاومت کششی به منظور تقویت سازه است و کاربرد اصلی این الیاف در صنایع عایق کاری صنعتی، خودروسازی و تولید کاغذ است و به دلیل شباهت ظاهری آن با الیاف شیشه مورد استفاده در مقاوم سازی ساختمان، تشخیص آن فقط از روش های آزمایشگاهی ممکن است.

استفاده از الیاف بازالت در مقاوم سازی سازه های بتنی عمری نه چندان طولانی دارد. این الیاف نخستین بار در آمریکا تولید شد و هم اکنون کشور روسیه یکی از بزرگترین تولید کننده های این الیاف در دنیاست. استفاده از این الیاف به دلیل ظاهر بسیار مشابه به الیاف کربن و قیمت ارزان در موارد بسیاری در پروژه ها دیده شده است. توجه به این نکته ضروریست که ما فقط زمانی مجاز هستیم از این الیاف استفاده کنیم که طراح مقاوم سازی در محاسبات خود براساس خواص مکانیکی بازالت طراحی کرده باشد زیرا که مقاومت کششی این الیاف حدود نصف کربن و مدول الاستیسیته آن حدود یک سوم کربن می باشد. به دلیل اطلاعات کمی که درمورد این الیاف در منابع فارسی موجوداست بر آن شدیم تا توضیح مختصری در این مورد بدهیم.

الیاف بازالت حاصل پروسه گرمایش سنگ بازالت تا دمای ۱۵۰۰درجه سانتی گراد است. سنگ بازالت مناسب برای این منظور دارای سیلیکای بیش از ۴۶درصد و درصد آهن کم می باشد.

ضخامت این الیاف معمولاً بین ۱۰الی ۲۰ میکرون است که البته نمونه هایی با ضخامت ۵میکرون هم تولید شده که جایگزین مناسبی برای آزبست می باشد. موارد استفاده الیاف بازالت در مخازن CNG، ژئوگرید (geogrid)، صنایع نفتی، خودرو، عایق حرارتی، توربین های بادی و اخیراً میلگردهای بازالت جاگزین خوبی برای میلگردهای فولادی می باشد.